Wrocławskie ZOO i Afrykarium

Ogród Zoologiczny we Wrocławiu to jedna z największych atrakcji nie tylko miasta, ale całego Dolnego Śląska. Zoo zostało otwarte 10 lipca 1865 i jest najstarszym na obecnych ziemiach polskich ogrodem zoologicznym w Polsce. Powierzchnia ogrodu to 33 hektary. Jest piątym najchętniej odwiedzanym ogrodem zoologicznym w Europie.
Wrocławskie zoo istnieje od 1865 do dziś, z dwiema krótkimi przerwami: nie działało w okresie od 1921 do 1 maja 1927 z powodu zubożenia miasta i kraju po I wojnie światowej, teren zoo był wówczas parkiem, zamknięte też było od kwietnia 1945 do 18 lipca 1948 w związku z oblężeniem Wrocławia i likwidacją zwierząt.

Obecnie żyje tu 14 tysięcy zwierząt, przedstawicieli tysiąca gatunków. Od 2007 r. szefem ogrodu jest Radosław Ratajszczak, który zainicjował wiele pozytywnych zmian. Dzisiaj Zoo Wrocław to nie tylko miejsce spotkania z egzotycznymi zwierzętami. Zoo jest zaangażowane w ratowanie i ochronę wielu zagrożonych gatunków.

W ciągu kilku lat powstały nowe wybiegi, m.in. dla niedźwiedzi brunatnych, gibonów, pand małych, nosorożców. Przybyło także nowych lokatorów, w tym zwierząt wyjątkowo rzadkich, jak okapi, czy manaty. Dzisiaj w Zoo żyje około 14 tysięcy zwierząt reprezentujących ponad tysiąc gatunków.

Największą atrakcją Zoo jest Afrykarium, które dzięki niepowtarzalnej koncepcji obiektu, stało się unikatowym kompleksem na skalę światową, przedstawiającym różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu, w których skład wchodzą:

1. Morze Czerwone
W zbiorniku o pojemności miliona litrów wody powstał ekosystem rafy koralowej, gdzie można podziwiać ponad 60 gatunków pięknych, kolorowych ryb.
2. Afryka Wschodnia
Są tutaj m.in. hipopotamy nilowe, które pod wodą poruszają się z wielką gracją. Obok mieszkają niezwykłe mrówniki często mylone z południowoamerykańskimi mrówkojadami oraz wzbudzająca duże zainteresowanie kolonia golców – niezwykłych gryzoni. Dalej znajdują się dwa akwaria z endemicznymi rybami z jezior Wielkich Rowów Afrykańskich – Tanganiki i Malawi, a także jedne z najmniejszych antylop świata, czyli dikdiki.
3. Kanał Mozambicki
Jego największą atrakcją jest 18 metrowy przezroczysty tunel z akrylu, który umożliwia podziwianie żółwia zielonego, rekinów, płaszczek, a także innych gatunków ryb.
4. Wybrzeże Szkieletów
Mieszkańcami tej strefy są kotiki afrykańskie (często mylone z fokami) oraz pingwiny przylądkowe (inaczej tońce), a także meduzy, mureny oraz ciekawe gatunki ryb jak np. skrzydlica.
5. Dżungla nad rzeką Kongo
W dżungli otaczającej rzekę Kongo mieszkają krokodyle i manaty – niezwykłe, roślinożerne ssaki zwane także syrenami. Dołączyły do nich liczne gatunki ptaków.

Cennik:
OFERTA PODSTAWOWA:

  • BILET NORMALNY jednorazowy – 45 zł/os
  • BILET ULGOWY jednorazowy – 35 zł/os
  • BILET STUDENCKI jednorazowy – 40 zł/os
  • BILET RODZINNY  jednorazowy (2 osoby dorosłe + od 1 do maks. 3 dzieci) – 150 zł

Aktualności z życia zoo dostępne na stronie: http://zoo.wroclaw.pl/pl/