Wielka Sowa

Wielka Sowa jest najwyższym szczytem Gór Sowich i jednocześnie jednym z najwyższych w polskich Sudetach Środkowych. Zbudowana w całości z prekambryjskich skał, porośnięta jest lasami świerkowo-bukowymi.
Szczyt stanowi rewelacyjny punkt widokowy. Kamienno-żelbetowa wieża widokowa została otwarta w 1906 roku, zastępując swą drewnianą, dziewiętnastowieczną poprzedniczkę. Rozciąga się z niej wspaniały widok na rozległą panoramę Sudetów. Na zachodzie widoczne są Karkonosze ze Śnieżką, Rudawy Janowickie ze Skalnikiem i Wielką Kopą, prawie całe Góry Suche i Wałbrzyskie. Na południu widoczne są Brumovskie steny i Góry Stołowe, a na południowym- wschodzie grzbiet Gór Sowich, Góry Bardzkie, Góry Złote, Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie i Orlickie, a na północnym- wschodzie widoczny jest Masyw Ślęży. Wielka Sowa jest także niezłym miejscem dla narciarzy. Na jej północnym zboczu zbudowany jest jeden z najdłuższych w Sudetach wyciąg orczykowy.

Wierzchołek Wielkiej Sowy bardzo wyraźnie góruje nad otoczeniem. Pierwsze wzmianki o zdobyciu szczytu i opisy wędrówek, które się zachowały pochodzą z początku XIX wieku, choć wiadomo, że góra od dawna była zwiedzana, gdyż wejść na szczyt nie stanowi większego problemu.

Stojąca na szczycie wieża ma ok. 25m wysokości, na górze znajduje się galeria widokowa. Wstęp na wieżę jest płatny, ale warto zapłacić parę złotych, by móc podziwiać przepiękną panoramę Sudetów. Jest tu także dużo miejsca, by usiąść i odpocząć- są wiaty zapewniające schronienie przed deszczem, a także wydzielone miejsca do zrobienia ogniska.

Wielka Sowa to miejsce, w którym przecinają się liczne szlaki:

  • żółty, prowadzący z Walimia do Pieszyc
  • niebieski, z Zagórza Śląskiego do Srebrnej Góry
  • czerwony, z Głuszycy do Srebrnej Góry
  • zielony, z Wielkiej Sowy do Nowej Rudy.

Bardzo szybkie i stosunkowe podejście jest od Przełęczy Sokolej, czerwonym szlakiem. Najgorszy, najbardziej stromy odcinek prowadzi z Przełęczy pod schronisko Orzeł. Dalsza część trasy jest spokojna, kilka bardziej stromy fragmentów to krótkie odcinki, po których następują łagodne podejścia, pozwalające na odpoczynek.