Uzdrowisko Kudowa-Zdrój

Kudowa Zdrój jest jednym z najstarszych i największych uzdrowisk sudeckich. Część uzdrowiskowa Kudowy rozciąga się u stóp Góry Parkowej, którą porasta las z licznymi alejkami i altanami dla spacerowiczów, tworząc dzikszą, niezagospodarowaną część parku Zdrojowego. Właściwy park powstał pod koniec XVIII wieku, kiedy osuszono teren u stóp wzgórza. Do dziś rosną w nim wiekowe, piękne drzewa. Tu także, na jego skraju, powstały najważniejsze budynki zdroju.

Sławę jako kurort Kudowa-Zdrój zawdzięcza źródłom wód mineralnych, podobnie jak wiele innych miejscowości jak choćby Szczawno, które cały czas przyciąga turystów i kuracjuszy.

Do kuracji pitnej i kąpieli stosuje się wody ze zdrojów Stanisława Moniuszki (szczawa wodorowęglowo-sodowa-wapniowa-arsenowa-siarczkowa), Jędrzeja Śniadeckiego (szczawa o podobnym charakterze, żelazisto-radonowa) i Leona Marchlewskiego (szczawa wodorowęglowo-sodowa-wapniowa, radoczynna). Wyłącznie do kąpieli stosowane są wody ze źródeł Zdrój Górny (szczawa wodorówęglowo-sodowo-wapniowa, arsenowa) i Zdrój Feliksa (szczawa wodorowęglowo-sodowo-wapniowa), natomiast Zdrój Gazowy dostarcza naturalnego dwutlenku węgla, gazu do suchych kąpieli gazowych.

Profil leczniczy Kudowy-Zdroju obejmuje schorzenia kardiologiczne, takie jak miażdżyca tętnic, choroby wieńcowe serca, nadciśnienie i inne, a także różnego rodzaju anemie, schorzenia alergiczne i chroniczne dróg oddechowych, nadczynność tarczycy i rehabilitacje po jej operacjach, a także schorzenia związane z otyłością.

Działające tu liczne szpitale i sanatoria uzdrowiskowe, w tym także specjalny gastrologiczny szpital dziecięcy, oferują pełny zakres zabiegów, a także liczne możliwości rehabilitacji. Kuracjusze mają możliwość korzystania z licznych urządzeń sportowych: boisk, basenu, kortów tenisowych czy sal gimnastycznych. Przed kilku laty otwarty został ponadto wielki, nowoczesny aquapark Wodny Świat z kilkoma basenami, zjeżdżalnią, sauną, solarium, a także klubem fintess i siłownią.

Kudowa-Zdrój zachowała charakter uzdrowiska z przełomu wieków ze specyficzną architekturą. Liczne piękne pensjonaty i wille znajdują się przy ulicach 1 Maja i Zdrojowej. Najważniejsze obiekty zlokalizowane są na skraju parku Zdrojowego i przy ulicy Moniuszki. Można tu zobaczyć szpital uzdrowiskowy ?Zameczek ; czyli dom gościnny z około 1795 roku, jednak od tego czasu wiele razy przebudowywany. Obok jest pijalnia wód mineralnych z charakterystycznymi kopułami hali spacerowej. Sanatorium ?Polonia? to z kolei dom zdrojowy z początku ubiegłego wieku.