Radków

Radków to siedziba miasta i gminy położonych u stóp Gór Stołowych. To pochodzące z XIII wieku miasteczko urzeka urokliwym rynkiem z XIV wiecznymi kamienicami, ratuszem i lipą, pod którą słynny Goethe świętował swe urodziny.
Miasto jest malowniczo położone nad rzeką Pośną na wysokości 250-370 m n.p.m. Największą atrakcją Radkowa, oprócz przepięknych widoków jest zalew, nad którym działa ośrodek wypoczynkowy oferujący doskonałą infrastrukturę i brak tłumów.

Miasto posiada długą i niezwykle ciekawą historię. Już w XI wieku istniejąca tu osada stanowiła ośrodek handlowy. W połowie XV wieku miasto zostało zniszczone podczas walk z husytami. Po powolnym odbudowywaniu, któremu przeszkadzały wybuchające w mieście pożary, kolejny cios zadała w pierwszej połowie XVII wieku zaraza, a następne zniszczenia spowodowała wojna 30-sto letnia. Z końcem XVII wieku miasto uległo niemalże całkowitemu upadkowi. Uratował je rozwój tkactwa, który swój najświetniejszy okres miało na przełomie XVIII i XIX wieku.

Kolejnym czynnikiem, który wzmocnił znaczenie Radkowa w okolicy to rozwój turystyki. Budowa drogi Stu Zakrętów uczyniła z miasta bazę wypadową w Góry Stołowe.Po II wojnie światowej największą rolę w rozwoju miasta miały kamieniołomy i zakłady kamieniarskie. Także budowa zalewu spowodowała wzrost zainteresowania miastem wśród turystów, a co za tym spora część mieszkańców zaczęła oferować kwatery prywatne.

Radków zachował średniowieczny układ urbanistyczny w obrębie starego miasta. Pomimo wielokrotnych zniszczeń i pożarów zachował się spory zespół zabytkowej zabudowy oraz sporo domów mieszkalnych.
Jednym z zabytków jest kościół parafialny św. Doroty, który w XVI wieku został wzniesiony na ruinach wcześniejszej świątyni. Po licznych pożarach został odbudowany w XVII wieku. Charakteryzuje się bogatym wyposażeniem barokowym i organami. Kolejny to ratusz pochodzący z XVI wieku. Zachował się także fragment murów obronnych z 1 połowy XV wieku (przy ulicy Ogrodowej). Dużą wartość przedstawiają także zachowane kamienice wokół rynku pochodzące z przełomu XIX i XX wieku, kamienica nr 3 z XV wieku, a także kilka z XVI i XVII wieku.

Radków jest także gospodarzem imprezy sportowej Radków Triathlon Cup– Mistrzostw Polski w triathlonie.